tvrdé kontaktní čočkY

Tvrdé čočky, pevné čočky neboli RGP (rigid gas permeable) jsou individuálně zhotovené a vhodné pro každodenní nošení. Dnes se nejčastěji používají, když "běžné" měkké nevyhovují, tedy např. při vyšším zakřivení rohovky (astigmatismu) nebo neobvyklých velikostech rohovky. Velmi často se používají při keratokonu, kdy mohou zajistit i lepší vidění než brýlová korekce. Pevné kontaktní čočky mají obvykle roční režim výměny.

Pro koho jsou pevné kontaktní čočky vhodné?

  • Pevné kontaktní čočky jsou vhodné pro každého, kdo chce nosit kontaktní čočky pravidelně. Na pevné čočky je třeba si v prvních dvou týdnech navyknout a tento návyk by při nepravidelném nošení musel proběhnout pokaždé znovu. Nevhodné jsou také na plavání.
  • Pevné kontaktní čočky jsou individuálně vyráběné a tak je lze objednat v širokém rozsahu dioptrií.
  • Vhodné jsou i pro lidi s vysokým zakřivením rohovky (tzv. astigmatismem). Lidé s vysokým astigmatismem často popisují, že se ostrost vidění při nošení měkkých kontaktních čoček mění s každým mrknutím. To se u pevných nestává.
  • Stejně jako u měkkých jsou k dostání i v multifokální variantě.
  • Nejznámější je jejich použití při rohovkových onemocnění, např. u keratokonu nebo PMD. Pevné čočky zajistí často výrazně lepší vidění než brýlová korekce.

Keratokonus a tvrdé čočky

Keratokonus způsobuje progresivní, asymetrické vyklenutí rohovky a ztenčení v místě vyklenutí. Změny na rohovce způsobují mimo jiné zhoršené vidění. To se s postupnou progresí onemocnění obvykle již nedá zcela vykorigovat dioptrickými brýlemi nebo měkkými kontaktními čočkami. Možnou korekcí jsou pak pevné čočky. Jak už z názvu vyplývá, jsou vyrobeny z tvrdého, plynopropustného materiálu. Díky tomu se pevná čočka na rozdíl od měkké nepřizpůsobí tvaru rohovky. Prostor mezi kontaktní čočkou a rohovkou je vyplněn slzným filmem, který vyrovnává nepravidelnosti rohovky a zajišťuje tak lepší vidění. Pro rohovky s keratokonem je potřeba individuálně vyrobené pevné čočky speciálního tvaru, která již poškozenou rohovku dále nezatěžuje. Dříve se věřilo, že pokud čočka tlačí na vyklenutí rohovky, zpomaluje progresy. To se nepotvrdilo a dnes je naopak snaha oslabené rohovce v místě vyklenutí odlehčit.

Průběh aplikace tvrdých čoček je popsán v informačním letáku zde.

.

Ortokeratologické čočky - „čočky na noc“

Ortokeratologie, Ortho-K, „Dream-Lens“ nebo CRT (corneal refractive therapy) jsou názvy speciálních pevných kontaktních čoček, díky kterým můžete korigovat refrakční vadu přes noc a přes den vidět ostře bez korekce.

Základním principem je jemné přemodelování tvaru rohovky vlivem kontaktní čočky. Tato změna je zcela reverzibilní a do 2-4 týdnů od ukončení nošení kontaktních čoček se rohovka vrátí do původního tvaru. Nápad korekce krátkozrakosti zploštěním rohovky není novinkou, ale je již několik set let starý. Ortokeratologické čočky podobné těm dnešním se začali používat v 80. letech 20. století.

Pro koho je ortokeratologie vhodná?

 

Metoda je vhodná pro klienty, kteří by rádi přes den nenosili žádnou korekci, nebo pro které je korekční pomůcka překážkou např. v práci. Využít ji lze při krátkozrakosti a to i kombinované s astigmatismem nebo s presbyopií (když jsou potřeba brýle na čtení). Při progresivní krátkozrakosti může nošení ortokeratologických kontaktních čoček dokonce zpomalit její nárůst.

Jestli je ortokeratologie vhodným řešením právě pro Vás, lze zjistit pouze po pečlivém vyšetření. Existuje ale několik podmínek, které pro aplikaci musíte splnit:

  • Vaše oči musí být zdravé, aplikace je také nevhodná u těžké formy suchého oka.
  • Ortokeratologické kontaktní čočky nelze aplikovat po refrakčních operacích.
  • Při používání těchto čoček je kladen velký důraz na správnou péči a hygienu při manipulaci s nimi.
  • Aby metoda fungovala stabilně, je potřeba spát denně aspoň 6 hodin.
  • Pro bezpečnost a správnou funkci je potřeba počítat s pravidelnými kontrolami (po návyku a stabilizaci obvykle jednou za půl roku)
  • Metodu lze použít pro krátkozrakost do - 4,5 dioptrie

 

Pro vidění bez korekce zvažují často nositelé brýlí podstoupení refrakční operace. Tento zákrok ale změní ireverzibilně (nevratně) zdravé oko. Ortokeratologie je zcela reverzibilní (vratnou) alternativou, která tak šetří vaše oči. Přesto Vás zbaví omezení, které nošení brýlové korekce nebo běžných kontaktních čoček přináší (např. při plavání nebo pohybu v prašném prostředí).

Jak probíhá aplikace?

Pro úspěšnost aplikace je vždy třeba důkladné předvyšetření. Pečlivě vyšetříme Vaše oči a změříme přesně Vaší zrakovou vadu. Pak pomocí speciálního přístroje přesně stanovíme tvar Vaší rohovky. Aby měření bylo přesné, je důležité, abyste před měřením několik dní nenosili Vaše kontaktní čočky.

Po změření spočítáme pro Vás individuální kontaktní čočky a objednáme.

V druhém termínu Vás naučíme jak s čočkami manipulovat a jak se o ně starat.

První kontrola proběhne hned po první noci. Už po první noci ortokeratologické čočky působí a vy po vyjmutí uvidíte. První dny ale efekt vydrží jen několik hodin a tak od nás pro začátek dostanete měkké kontaktních čočky „na odpoledne.“

Druhá kontrola proběhne po 3 - 5 dalších nocích, dále po 10. - 14. noci a po měsíci. Po 2 - 5 týdnech se korekční efekt stabilizuje a vydrží celý den.

Pro úspěch efektu jsou důležité pravidelné kontroly a pravidelná výměna kontaktních čoček. Ortokeratologické kontaktní čočky vydrží jeden rok, pak je potřeba je vyměnit za nové.

Může se stát, že objednané kontaktní čočky nebudou mít očekávaný výsledek. V takovém případě při kontrole zjistíme příčinu a čočky Vám vyměníme za nové.

.

Měkké individuální kontaktní čočky

Nejběžnější a nejznámější měkké kontaktní čočky jsou vhodné téměř pro každého. Vyrábí se z měkkého, flexibilního materiálu, který obsahuje vysoké procento vody. I proto si oči na měkké kontaktní čočky téměř okamžitě zvyknou. Nejběžněji jsou k dostání s denní, 2-týdenní nebo měsíční výměnou. Individuální varianta je k dostání s měsíční, 3-měsíční, 6-měsíční nebo roční výměnou a je vhodná při nestandardních velikostech rohovky nebo refrakční vady.

    Pro koho jsou měkké kontaktní čočky vhodné?

    • Vhodné jsou pro krátkozraké i dalekozraké pacienty, při rohovkovém zakřivení (torické) nebo pokud potřebujete i brýle na čtení (multifokální).
    • Pro každého kdo nechce nebo nemůže nosit brýle ať už z pracovních, volnočasových nebo kosmetických důvodů. Překážkou v nošení není ani sport, naopak jsou pro sportovce často vhodnějším řešením než brýle.

    Návyk je obvykle téměř spontánní a tak je lze nosit pravidelně nebo jen příležitostně (např. při dovolené nebo do divadla). 

    Adresa

    •  Optik Plus
    • Poliklinika EUC (přízemí)
      Na Dlouhém lánu 11
      Praha 6
    • +420 777 332 597
    • info@tvrdecocky.cz

    Otevírací doba

    • Po, St, Pá: 8:00 - 17:00
    • a dle domluvy
    • Vyšetření pouze po objednání!

    Pokud se nedovoláte, asi vyšetřuji...  Napište prosím SMS nebo email a zavolám Vám zpět.